Skutečný důvod, proč Amazon právě zavolal všechny zpět do kanceláře-nebudete věřit, jak děsivé to je.

Se svým nedávným požadavkem, aby se zaměstnanci vrátili do kanceláře (BTO), Amazon jen naklonil ruku a ukázal, jak špatná je katastrofa pivovarských nemovitostí — a je to horší, než si dokážete představit.

Nesdíleli žádná skutečná data o produktivitě, nebo nabídnout rozumné obchodní vysvětlení — ale generální ředitel, Andy Jassy, spojil krok s podporou místní komunity: “tento posun poskytne podporu pro tisíce podniků umístěných kolem našeho městského ústředí.”

Tak proč to Amazon execs vzal neuvěřitelně nepopulární pozice, říkat svým zaměstnancům, že se budou muset vzdát svých útulných kalhot, čas s rodinou, samozvané pracovní prostředí, a skočit zpět do dojíždění, grind, a strávit mnohem více hodin, a tisíce dolarů více než v současné době, aby získali stejnou práci?

Proč nutí pracovníky používat drahý zdroj, který zjevně nechtějí? Nekupuji, že mají srdce ze zlata a budou sedět na miliardách kapitálu, milionech provozních nákladů a dělat zaměstnance nešťastnými, jen aby zachránili rohové lahůdky.

Možná Andy Jassy a Jeff Bezos viděli něco přicházet, něco potenciálně existenciálního pro naši ekonomiku a pro samotný Amazon, o čem široká veřejnost blaženě neví?

Pokud Amazon přijal práci na dálku a zaplavil trh 10 miliony čtverečních stop kancelářských prostor v Seattlu — větší koncentrace než kterákoli jiná společnost v jakémkoli americkém městě — je nepravděpodobné, že by dnes našli kupce. Odepsali by je jako ztráty Brookfield udělal v LA a velká část Seattlu by ztmavla. Neobsazené budovy nejsou atraktivní-a další společnosti by je následovaly. Daňové příjmy by klesly a služby by se snížily, což by vyvolalo exodus z drahého města s klesajícími službami. Několik cyklů tohoto a mohlo by to začít vypadat jako systémový kolaps v Seattlu.

Nejde ale jen o prázdné centrum. Je to o hodnotě každého domu, který byl podpořen jeho geografickým přístupem k vysoce placeným pracovním místům a rušnému městu. Skutečným problémem je, co se stane, když se ceny domů resetují. A otázkou je, jak nízko by šli?

Pokud by se ceny resetovaly na začátek současného boomu, 2012, domy by ztratily polovinu své hodnoty. Ale před 10 lety byly v Seattlu stále dobře placené práce. Nyní s pracovníky, kteří mohou žít kdekoli, soutěžíte s domy v zemi, malých městech a dalších státech a dokonce i na jiných polokoulích. Soutěžíte s domy, které nemají režii bytí v Seattlu. Řez by mohl být hluboký.

A pokud se to stalo v Seattlu, proč ne v San Franciscu? Austin, Chicago, Boston, Nashville, a každé město, které se spoléhalo na podniky, které jsou nyní vzdálené? Můžeme mít desítky měst, která vypadají jako Detroit s opuštěným městským jádrem. I s jejich rozmanitějšími ekonomikami, to by se mohlo rozšířit do New Yorku a la-Mayor Adams je již přijímání obranných opatření proti vlně prázdných kancelářských budov dopadajících na trh.

Pokud by tedy Amazon přijal práci na dálku, zavřel své kanceláře, a to kaskádovitě po celé zemi, navíc ke ztrátám komerčních kanceláří — dost samo o sobě na vyvolání paniky — mohlo by to mít mnohem větší dopad na rezidenční trh ve výši 43 bilionů dolarů. V roce 2009 jsme to již viděli v mnohem menším měřítku — Podvodní hodnoty domů, vymazání životních úspor, selhání půjček, kolaps věřitelů a finančních institucí. Ekonomika a spotřebitelská základna nechala shell šokovat.

BTO není o produktivitě nebo morálce, nebo místní komunita, jak říká Jassy. Jde o pokus odvrátit masivní ránu spotřebitelské základně, která by mohla být pro maloobchodní podnikání Amazonu život ohrožující.

Ale Amazon nemůže dlouho zdržovat historii. Je jasné, že Internet poskytuje životaschopnou alternativu k kancelářské budově, pokud jde o práci a spolupráci. Je to tak jednoduché, jako když se objeví nový model, takže ten starý je zastaralý. Co se vlastně děje, je decentralizovaná města z Internetu narušují centralizovaná města Ameriky 20. století. Software žere svět a města jsou na řadě.

Existuje naděje. Tato decentralizovaná města by mohla být krásnější a humánnější než města minulosti. Nyní, když už nemusíte žít tam, kde pracujete, jsme svědky nové vlny hybridních měst a virtuálních čtvrtí propojených internetem a rozšířených napříč geografickými oblastmi. Tyto komunity jsou plynulé a mají tu výhodu, že jsou fyzicky přítomny kdekoli, kde jim to vyhovuje, s lehčí stopou než jejich předchůdci. Nejsou založeny na nedostatku nebo uzavřeném přístupu, mohou být inkluzivnější a podporovat těsnější pletené komunity. Soběstačné, samosprávné a umístěné v přírodním prostředí mohou být udržitelnější, transparentnější a spravedlivější. Kift, komunita, kterou jsme založili, je jedním z nich, s využitím finančních prostředků získaných na internetu k vybudování sítí nemovitostí pro kreativní městské expaty hledající více než bydlení — nový způsob života.

Nebude to snadný přechod. Bude tam obrovské množství bolesti a zármutku. Pro ty, kteří investují do centralizovaných měst a jejichž podniky se spoléhají na bohatství vybudované kolem nich, je to existenční krize. Pro ty, kteří chtějí provést změnu, zejména klima a sociální, je to příležitost. Tento scénář by se mohl odehrát v příštích několika letech v pomalém krvácení, ale pro generálního ředitele Amazonu, aby učinil tak rychlý a nepopulární krok se zaměstnanci, to vypadá, že Domino již začíná klesat.

Zde je sbírka referencí pro zájemce o kopání.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *